Finansinis raštingumas vaikams

calendar icon 2024-05-17

Finansinis raštingumas apima gebėjimą tinkamai elgtis su savo asmeniniais finansais, pinigų vertės supratimą ir valdymą. Būtent dėl to finansinis raštingumas vaikams yra ne tik būtinas įgūdis, kurį svarbu diegti nuo mažens, bet ir labai reikšmingas, kadangi padeda tvirtus pagrindus ateičiai. Vaikai, kurie nuo pat mažumės yra mokomi, kaip teisingai elgtis su pinigais ir, kaip juos taupyti, būdami jau suaugę žymiai rečiau susiduria su finansiniais sunkumais.

Ugdykite mažuosius finansų meistrus! Praktiški patarimai, kaip nuo pat mažens supažindinti vaikus su pinigais ir ugdyti atsakingą požiūrį į finansus. 

Kaip nuo pat mažens supažindinti vaikus su pinigais ir finansiniu atsakingumu 

Finansinis raštingumas mokyklose neturėtų būti pirma vieta, kurioje vaikas susipažįsta geriau su pinigais. Jau nuo pat mažens tėvai turėtų diegti vaikams šiuos įgūdžius, mokyti juos apie tai kaip taupyti, aiškinti jiems kaip pinigai yra uždirbami, kaip ir kur išleidžiame pinigus ir santaupas. Taip pat svarbu leisti vaikams patiems patirti visą pirkimo procesą, kad gebėtų susiskaičiuoti pinigus, susitaupyti savo svajonių dviračiui, riedučiams ar kitam žaislui. 

Vaikų finansinis raštingumas turėtų būti viena pagrindinių tėvų užduočių – supažindinti, paaiškinti, diegti supratimą ir įgūdžius. Itin sunku tą padaryti tėvams, kurie patys neturi stiprių finansinio raštingumo įgūdžių, kurie nėra įpratę taupyti pinigų ir yra linkę gyventi nuo algos iki algos. Tačiau net ir tokiose situacijose, tai nėra neįmanoma, reikia tik noro ir skirti laiko pasidomėti apie patį finansinį raštingumą. 

Kaip turėtų atrodyti pirmas susipažinimas su pinigais? Tam gali padėti įvairūs žaidimai, kad vaikas suprastų, jog norint nusipirkti tam tikrus daiktus turi turėti pinigų. Žaidimo forma vaikui yra diegiami įgūdžiai, mokoma skaičiuoti, aiškinama, ką galima už tuos pinigėlius nusipirkti. Vėliau žaidimas gali persikelti į kitą lygį ir pavyzdžiui parduotuvėje leisti vaikui už tam tikrą pinigų sumą išsirinkti saldainį, paaiškinti, kad tam tikrų dalykų negali nusipirkti, nes šiai dienai jis tiek pinigų neturi. 

Tokie paprasti dalykai padeda vaikui suvokti, kas yra pinigai, kokią vertę turi vienas euras, ką galima su juo nuveikti ir, kad nėra paprasta pinigus gauti, o norint įsigyti didesnį pirkinį, brangesnį saldainį reikia pasitaupyti ir palaukti, kol turės reikiamą sumą.

Praktiški patarimai, kaip padėti vaikams pasiekti savo finansinius tikslus

Vaikas turi svajonę? Padėkite jam jos pasiekti. Paaiškinkite vaikui, kad norint nusipirkti brangų dviratį reikia jam susitaupyti. Pradėkite nuo paprasto dalyko, nupirkite taupyklę, kad vaikas galėtų saugiai savo turimus pinigus laikyti vienoje vietoje. 

Paaiškinkite, kad gimtadieniui vietoje žaislų gali paprašyti senelių ir kitų giminaičių dovanoti pinigus, kad galėtų greičiau nusipirkti savo svajonių dviratį. Jeigu norite, kad vaikas įgytų finansinio raštingumo žinių ir įgūdžių, skatinkite jį taupyti, planuoti savo išlaidas vietoje to, kad tiesiog nupirktumėte ir įgyvendintumėte jo svajonę jūs. Leiskite jam pačiam tą svajonę pasiekti.

Tokiu būdu vaikas ne tik supras, kiek reikia pinigų norimam daiktui, bet ir pamatys, kad nėra paprasta iškart įgyvendinti savo norą, todėl turės padirbėti jo siekiant ir išmokti valdyti savo pinigus. Norite padėti vaikui? Pagalvokite galbūt galite už tam tikrus darbus sumokėti, ar duodant dienpinigių, paaiškinkite, jeigu neišleis visų pinigų saldainiams, galės likusius pinigėlius įsidėti į taupyklę. Kuo anksčiau vaikas išmoks tvarkytis su pinigais, tuo jam bus paprasčiau ateityje.

Šie patarimai tinkamai jau didesniems vaikams, pradedantiems eiti į mokyklą, kai daugiau supranta apie pačius pinigus, gauna dienpinigių. Finansinis raštingumas pradinukams itin svarbus dalykas mokyklose. Kadangi atėję į mokyklą vaikai turi tapti savarankiškesni, jie turi daugiau laisvės pertraukų metu, kada gali nubėgti į valgyklą nusipirkti saldainį, todėl tokio amžiaus vaikams būtina aiškinti apie pinigus, ypač, jeigu tai nebuvo daroma anksčiau. 

Svarbios pamokos apie saugumą internete ir realiame pasaulyje 

Šalia finansinio raštingumo ir pinigų valdymo įgūdžių mokymo, nepamirškite ir kito svarbaus dalyko, tai vaikų saugumo, nes pavojai slepiasi už kiekvieno kampo. Tad nepamirškite papasakoti savo vaikams su kokiomis grėsmėmis jie gali susidurti ne tik realiame, bet ir virtualiame pasaulyje. Jau nuo mažens vaikai yra linkę naudotis mobiliaisiais telefonais, žaisti įvairiausius žaidimus, tad turite užtikrinti jų saugumą, pasakoti, kad negalima naudotis tam tikrais portalais, kad gali atsirasti tokių žaidimų, kurie norės išvilioti pinigus. Būtinai vaikas turi žinoti, kad prieš ką nors perkant internete, turi pasitarti su tėvais. 

Vėliau, kai vaikai tampa didesni, atsiranda poreikis socialiniams tinklams, nes nori bendrauti daugiau laiko su savo draugais. Tačiau socialiniuose tinkluose yra ir daug negerų žmonių, kurie gali prisivilioti jūsų vaiką, todėl būtinai pasakokite vaikams, kad ne tik neimtų saldainių iš nepažįstamų žmonių gatvėje, bet ir nebendrautų internete su nepažįstamais suaugusiaisiais ir vaikais už kurių profilių gali būti įvairūs nusikaltėliai. Nes tokie žmonės gali stengtis išvilioti iš jų pinigus, o vaikai ne tik patiklūs, bet dažnai būna naivūs.

Vaikai turi suprasti, kad pinigai yra labai svarbus dalykas, todėl juo turi saugoti, ne tik nepirkti nereikalingų daiktų, bet ir jų nedalinti kitiems žmonėms, net jeigu jie ir sakytų, kad greitai juos atiduos. Mokykite vaikus, kad tokiose situacijos reikia atsiklausti savo šeimos. Tad kalbėkite su vaikais apie saugumą, mokykite juos apie finansinį raštingumą, nes tai įgūdis, kuris pasitarnaus jiems visą gyvenimą.