Ką daryti su finansais netekus darbo?

calendar icon 2024-08-13

Ką daryti su finansais netekus darbo?

Susidūrėte su vienu nemaloniausių įvykiu savo gyvenime – darbo netekimas? Tai tikrai sunkus ir stresą keliantis išgyvenimas, kuris gali turėti didelį poveikį jūsų finansinei situacijai, tačiau išeitis visada yra. Teisingas požiūris ir tinkami žingsniai gali padėti jums įveikti šį sudėtingą gyvenimo laikotarpį.

Praradote darbą? Neišsigąskite! Štai kaip susitvarkyti su savo finansais ir greitai rasti naują darbą. Pateikiame keletą pagrindinių žingsnių, kuriuos reikėtų apsvarstyti, atsidūrus nepavydėtinoje situacijoje ir netikėtai praradus darbą, tai padės jums susidėlioti finansinį.

Sudarykite biudžetą

Ką daryti netekus darbo? Pirmas žingsnis po darbo netekimo turėtų būti biudžeto sudarymas. Tai leis jums geriau suprasti savo finansinę padėtį ir tai, kiek pinigų turite išleisti per mėnesį būtinoms išlaidoms, tokioms kaip nuoma mokesčiai, maistas bei kiti įsipareigojimai (kreditai, paskola ir pan.). Norint sudaryti biudžetą, laikykitės šių principų:

  • Išlaidų įvertinimas: Pirmiausia susirašykite visas mėnesines išlaidas ant ko įprastai išleidžiate savo darbo užmokestį. Tai gali apimti būsto nuomą ar paskolą, maisto išlaidas, komunalinius mokesčius, transporto išlaidas, sveikatos draudimą ir kitus įsipareigojimus. Taip pat įtraukite visas pramogas, santaupoms skirtus pinigus. Tą būtina padaryti, kad matytumėte bendrą savo pajamų judėjimą, nes tik tokiu būdu galėsite pakoreguoti išlaidas.
  • Pajamų stebėjimas: Nustatykite, kiek gaunate išmokų praradus darbą. Šios išmokos gali apimti bedarbio pašalpas ir kitą laikiną finansinę paramą. Nepamirškite, jeigu jus atleido, jums gali priklausyti išmoka iš darbdavio, taip pat gausite ir bedarbio pašalpą iš valstybės. Internete rasite skaičiuoklę, kuri padės apsiskaičiuoti, kokią išmokos suma preliminariai jums priklauso. Taip pat papildomai pasidomėkite, kokios išmokos praradus darbą jums priklauso.
  • Biudžeto sudarymas: Kai turite visą šią informaciją, sukurkite biudžetą. Nustatykite, kiek galite išleisti kiekvienai išlaidų kategorijai per mėnesį ir laikykitės šių ribų. Tai padės jums valdyti tinkamai biudžetą atsidūrus tokioje situacijoje. Atsisakykite nereikalingų išlaidų, tokių kaip pramogos, nebūtinų prekių ir paslaugų pirkimas. Pirmoje vietoje turi būti būtinos išlaidos pragyvenimui ir įsipareigojimų vykdymas.

Biudžeto sudarymas padės jums ne tik valdyti esamas išlaidas, bet ir numatyti galimus sunkumus ateityje. Tokiu būdu, valdant savo finansinį biudžetą ir atsidūrus nemalonioje situacijoje, kai netenkama darbo, jūs nepatirsite bereikalingo streso.

Sumažinkite išlaidas

Praradus darbą ypač yra svarbu sumažinti išlaidas. Tai gali padėti išlaikyti finansinį stabilumą šiuo sunkiu laikotarpiu ir išvengti streso. Štai keletas būdų, kaip sumažinti išlaidas:

  • Atsisakykite nereikalingų paslaugų: Įvertinkite savo mėnesines išlaidas ir apsvarstykite, ar galite atsisakyti nereikalingų paslaugų, tokių kaip prenumeratos, sporto klubai ar įvairios grožio procedūros (manikiūras, pedikiūras, masažai, veido ar kūno procedūros). Iš esmės turėtumėte atsisakyti visko, kas nėra būtina tokioje situacijoje. Jas galite pakeisti alternatyvomis, kurios jums nekainuos papildomai. Pvz. gal laikinai galite sportu užsiimti namuose, internete tikrai begalės nemokamų pratimų, video įrašų, kurie padės lengviau tą daryti ar pasirinkite aktyvią veiklą lauke – bėgiojimas, važiavimas dviračiu, gal jūsų mieste parke yra nemokami treniruokliai ir pan. Taip pat apsvarstykite, gal visgi grožio procedūras galima atlikti sau namuose?
  • Sumažinkite maisto išlaidas: Stenkitės valgyti namuose dažniau ir planuoti pirkinius iš anksto, tokiu būdu išvengsite impulsyvių pirkinių. Pasinaudokite akcijomis ir ieškokite pigesnių alternatyvų. Maisto pirkimas didesniais kiekiais arba pirkimas turgavietėse gali reikšmingai sumažinti išlaidas. Nesiimkite drastiškų pokyčių, kaip pačių pigiausių maisto produktų pirkimas, tačiau racionaliai įsivertinkite produktų kainas ir jų būtinybę. Visados pagalvokite apie alternatyvas.
  • Smažinkite komunalinius mokesčius: Patikrinkite, ar galite sumažinti komunalinius mokesčius, pavyzdžiui, pereidami prie mažesnės energijos sąnaudų. Gal įprastai mėgstate visą dieną laikyti įjungtą televizorių ar netaupyti elektros, paliekant įjungtą šviesą kambariuose, tad būtų pats laikas pradėti atsakingai elgtis ir šioje situacijoje.
  • Transporto sąnaudos: Įvertinkite savo transporto išlaidas – galbūt galite daugiau vaikščioti, naudotis viešuoju transportu ar važiuoti dviračiu. Jeigu įprastai mėgstate visur važiuoti savo nuosavu automobiliu, apsvarstykite pigesnes alternatyvas, tai tikrai padės ženkliai sumažinti mėnesio išlaidas. Sumažinti išlaidas gali iš pradžių pasirodyti, kaip ypatingai sudėtingas darbas, tačiau tai padeda jums išsaugoti finansinį stabilumą ir gali palengvinti spaudimą, su kuriuo susiduriate dėl darbo netekimo. Visus sprendimus, atsisakant nebūtinų išlaidų priimkite racionaliai ir pasveriant, ar tai padės sutaupyti pinigų.

Susisiekite su kreditoriais

Jei turite skolų, svarbu susisiekti su kreditoriais ir informuoti juos apie savo situaciją. Dauguma kreditorių vertina atvirumą ir gali pasiūlyti pagalbą. Vykdydami šiuos žingsnius, galite pasiekti geresnių sąlygų:

  • Pasitikėjimo kūrimas: Susisiekite su kreditoriais kuo greičiau, kai sužinote apie darbo netekimą. Atvirai paaiškinkite savo situaciją ir, jei yra galimybė, kreipkitės dėl palankesnių paskolos arba kredito kortelės grąžinimo sąlygų. Bobutespaskola.lt ypač vertina klientų atvirumą ir pačių kreipimąsi į mus, nelaukite, kol pradėsite vėluoti mokėti, kreipkitės iš anksto, parodant, kad tai jums svarbu ir suprantate, kas laukia nevykdant įsipareigojimų. Primename, kad su bobutespaskola.lt dėl skolų galite susisiekti el. paštu: [email protected] arba telefonu: 8 700 800 71.
  • Prašykite atidėjimo: Dauguma kreditorių gali pasiūlyti atidėjimus arba leidimus laikinai sumažinti mokėjimus. Tai padės jums išvengti vėlavimo ar papildomų baudų. Bobutespaskola.lt lanksčiai žiūri į klientų situacijas, tad visados sprendimo ieškokime kartu.
  • Ieškokite kitų sutaupymo galimybių: Jei turite kelias paskolas, galbūt verta apsvarstyti galimybę jas refinansuoti. Tai gali sumažinti jūsų mėnesines išlaidas ir palengvinti mokėjimų procesą. Tokiu būdu mokėsite mažesnę mėnesio įmoką už turimus įsipareigojimus.

Kreditai – tai rimta atsakomybė, todėl svarbu aktyviai bendrauti su kreditoriais ir neignoruoti problemų, kai jos kyla. Taip galite išvengti finansinių sunkumų ateityje. Nepamirškite, kad vėluojant, nevykdant savo įsipareigojimų ir ignoruojant esamą problemą, jūs bloginate savo kredito istoriją, todėl ateityje galite susidurti su sunkumais, jeigu reiks pasiskolinti pinigų.

Pasinaudokite valstybine pagalba

Praradus darbą, svarbu išsiaiškinti, kokia valstybinė pagalba jums priklauso. Tad pasidomėkite, nepamirškite užsiregistruoti į užimtumo tarnybą, kad padėtų jums greičiau susirasti darbą. Keletas patarimų:

  • Nedarbo socialinio draudimo išmoka: jeigu netekote darbo, nusiraminkite, jums priklauso nedarbo išmoka, kuri padės šį sudėtingą laikotarpį lengviau išgyventi. Kad galėtumėte pasinaudoti nedarbo išmoka, reikia turėti bedarbio statusą. Visų pirma užsiregistruokite į užimtumo tarnybą, pranešti apie tai, kad netekote darbo ir tokiu būdu jums bus suteiktas bedarbio statusas. Kai bus suteiktas bedarbio statusas, kreipkitės į Sodrą internetu ar nuvykus į Sodros skyrių savo mieste. Išmoką gali gauti tie, kurie yra užsiregistravę Užimtumo tarnyboje ir turi bedarbio statusą. Svarbu žinoti, kad jeigu buvote atleisti iš darbo dėl jūsų kaltės, tuomet nedarbo socialinio draudimo išmoka pradedama mokėti praėjus 3 mėnesiams nuo įsiregistravimo užimtumo tarnyboje dienos. Ši išmoka mokama 9 mėnesius. Nedarbo socialinio draudimo išmoką sudaro pastovi ir kintama dalis. Pastovi nedarbo išmokos dalis lygi 23,27 proc. minimaliosios mėnesinės algos. O kintama dalis per laikotarpį mažėja nuo 38,79 proc. iki 23,27 proc. Apskaičiuojant kintamą nedarbo išmokos dalį įvertinamos asmens vidutinės mėnesio draudžiamos pajamos.
  • Mokymo ir persikvalifikavimo programos: Užimtumo tarnyboje galite prašyti mokymų, jeigu norite persikvalifikuoti ir įgyti naujų įgūdžių. Šios programos gali suteikti galimybę gauti naują darbą ir padėti greičiau sugrįžti į darbo rinką.

Netekus darbo, svarbu nepamiršti, kad tai nėra pasaulio pabaiga. Su tinkamu požiūriu galima įveikti šią sunkią situaciją. Sudarykite biudžetą, sumažinkite išlaidas, susisiekite su kreditoriais ir pasinaudokite valstybine pagalba – tai esminiai žingsniai, padedantys jums valdyti  asmeninius finansus bei paruošti savo kelią į naują darbą.

Iššūkiai gali būti dideli, tačiau drąsiai veikiant ir planuojant, galite įveikti šiuos sunkumus ir turėti geresnes galimybes ateityje, ieškant ilgalaikio darbo.