Kas yra kredito reitingas ir kas jam daro įtaką?

calendar icon 2024-07-18

Nusprendėte kreiptis į kredito bendrovę ar banką dėl paskolos? Tačiau pradėjus domėtis apie paskolą išgirdote, kad apie jūsų galimybes spręs įvertinus kredito reitingą? Tai vienas svarbiausių rodiklių, rodantis, kaip jūs elgiatės su savo asmeniniais finansais.

Norite sužinoti kas yra kredito reitingas bei kaip jį pagerinti? Tuomet šiame straipsnyje rasite visą reikiamą informaciją apie tai, ką būtina jums žinoti šia tema.

Kas yra kredito reitingas?

Kredito reitingas yra finansinis rodiklis, skirtas vertinti asmenų kreditingumą bei mokumo galimybes. Šis skaičius leidžia kreditoriams įvertinti riziką teikiant kreditą ar paskolą konkrečiam asmeniui. Kredito reitingas yra svarbus veiksnys sprendžiant apie tai, ar paskolos prašymas bus patenkintas, ir kokiomis sąlygomis tai bus padaryta.

Aukštas asmeninis kredito reitingas gali padėti lengviau gauti paskolas, kreditines korteles ar net palankesnes palūkanų normas. Todėl jeigu jūsų kredito reitingas nėra aukštas ir patenkate į rizikos grupę, tai didelė tikimybė, kad tiek bankas, tiek kreditus teikiančios bendrovės nenorės jums skolinti, o tie, kurie turi pavyzdingą kredito istoriją gali tikėtis itin patrauklių sąlygų.

Būtent todėl žmonėms yra taikomos skirtingos palūkanų normos, nes yra vertinama ne tik paskolos suma ir laikotarpis, kuriam asmuo skolinasi, bet ir jo galimybės tvarkytis su įsipareigojimais. Tad kredito reitingas priklauso nuo daug sudedamųjų dalių, apie kurias bent šiek tiek reiktų žinoti.

Susipažinti su savo savo kredito reitingu galite creditinfo.lt. Tai platforma, kurioje vieną kartą per mėnesį nemokamai galite pasitikrinti ne tik savo kredito reitingą, bet ir kredito istoriją. Užsisakius ataskaitą, su ja susipažinti galėsite po 30 kalendorinių dienų, jeigu norite kredito istoriją ir reitingą tikrintis dažniau, tuomet reikės įsigyti mokamą planą. Ataskaitą sudarys jūsų kredito reitingas, turimi finansiniai įsipareigojimai, skolos, mokėjimų istorija bei kiti apie asmens finansus svarbūs aspektai.

Svarbu sekti savo kredito reitingą, kad galėtumėte geriau suprasti savo finansinę padėtį ir priimti pagrįstus sprendimus dėl paskolų ar kitų finansinių sandorių.

Kaip pagerinti savo kredito reitingą?

Yra keletas svarbių dalykų, kurie daro įtaką kredito reitingui. Pirma, mokėjimų istorija yra vienas iš svarbiausių veiksnių. Vėluojant mokėti skolas ar praleidžiant mokėjimus, kredito reitingas gali ženkliai nukristi. Antra, skolos lygis taip pat labai svarbus. Jei asmuo turi daug skolų, tai gali turėti neigiamą įtaką kredito reitingui.

Žemas kredito reitingas gali daryti įtaką kredito ar paskolos gavimui, ir tai gali turėti ilgalaikių finansinių pasekmių. Tai reiškia, jeigu vėluojate susimokėti už savo finansinius įsipareigojimus jūsų kredito reitingas labai greitai nukrenta, tačiau jums apmokėjus skolas, taip greitai jis nepakils iki prieš tai buvusio lygio.

Taip pat jūsų skolos, vėlavimai liks jūsų kredito istorijoje, todėl bankas ir kredito bendrovė matys, kad anksčiau susidūrėte su tokia situacija. Bet visgi yra tikrai įmanoma pagerinti kredito reitingą – apmokėkite visas skolas, kurios dabar yra susidariusios, visada laiku mokėkite savo įsipareigojimus, atsisakykite itin dažnų paskolos paraiškų pildymų.

Tokiu būdu po truputį jūsų kredito reitingas pradės gerėti ir su laiku jis pasieks aukštesnį lygį ir tuomet galėsite gauti paskolą ar kreditą geresnėmis sąlygomis.

Kaip skaičiuojamas kredito reitingas?

Kredito reitingas yra nustatomas pagal įvairius veiksnius, įskaitant skolas, mokėjimų istoriją, uždarbį, turimą turtą ir kitus finansinius rodiklius. Šiuo atveju, kuo kredito reitingas yra geresnis, tuo didesnė tikimybė, kad paskolą ar kreditą gausite geresnėmis sąlygomis.

Kredito reitingą blogina tokie veiksniai kaip vėlavimai, tai yra laiku neapmokėtos sąskaitos, dar blogiau, jeigu skolos yra gerokai pradelstos. Kad būtų išlaikytas aukštas kredito reitingas, būtina rūpintis savo finansais atsakingai – mokėti laiku įmokas, tinkamai vykdyti savo įsipareigojimus, taip pat nepiktnaudžiauti paskolomis.

Be to, kredito reitingą gali paveikti ir kiti veiksniai, tokiu kaip praėjusios kredito prašymų patikrinimai, kreditų rūšis, kreditų ilgis ir kt. Daugelis žmonių taip pat nesupranta, kad kai kurie veiksniai, tokiu kaip dažnas kreditų prašymas, gali turėti neigiamą poveikį jų kredito reitingui.

Bankas ar kredito bendrovė, nagrinėjanti jūsų paraišką atsižvelgia į jūsų finansų istoriją ir pagal tai vertina su kokia rizika susidurs, suteikus jums kreditą ar paskolą. Tad, jeigu iki šiol nesirūpinote savo kredito reitingu, tai pats laikas tą pradėti daryti, nes tai yra būtina, norint nepriekaištingos kredito istorijos.

Suprasdami kredito reitingo svarbą ir tai, kas jam daro įtaką, galime prisidėti prie savo finansinės gerovės ir užtikrinti geresnę finansinę būklę ateityje. Tinkamai valdydami savo asmeninius finansus ir įsipareigojimus galime pasiekti aukštą kredito reitingą ir tikėtis geresnių sąlygų kreipiantis į banką ar kredito bendrovę dėl paskolos.