
Greičiausiai daugelis žino, jog tuo atveju, kai norima pasiimti bet kokios rūšies paskolą, kreditoriai atsakingai įvertina asmens finansines galimybes bei jo mokumą. Tačiau gali kilti klausimas – kaip skirtingi kredito davėjai gali patikrinti informaciją apie žmogų, jei jis niekada nebuvo jų klientas? Atsakymas gana paprastas. Šiam tikslui buvo sukurta paskolų rizikos duomenų bazė (PRDB). Jei apie ją niekuomet nesate girdėję, nesijaudinkite – kaip tik šiame straipsnyje aptarsime, kas tai bei kaip ji veikia.
Kas yra paskolų rizikos duomenų bazė (PRDB)?
Paskolų rizikos duomenų bazė (PRDB) – tai Lietuvos banko administruojam sistema, kurioje galima rasti reikiamus duomenis apie paskolos gavėjus, jiems suteiktas paskolas bei jų mokumą. Ši duomenų bazė yra puikus būdas įvairioms kredito įstaigoms įvertinti paskolos gavėjų patikimumą, kad paskolos grąžinimo procesas būtų kaip įmanoma sklandesnis ir nekeliantis problemų.
Kaip veikia PRDB?
PRDB veikimas yra gana paprastas. Čia duomenis teikia visi bankai, kredito unijos, vartojimo kredito davėjai, kurie yra įrašyti į Viešąjį vartojimo kredito davėjų sąrašą, bei tarpusavio skolinimo platformos operatoriai. Jie reguliariai pateikia ir atnaujina informaciją apie savo klientus ir jų pasiimtas paskolas. Jei svarstote, ar tikrai visa ši informacija yra patikima, turėkite omenyje, jog duomenų bazę administruoja Lietuvos bankas, kuris užtikrina, jog visi duomenys būtų tikslūs ir saugūs.
Tiesa, vertėtų paminėti, jog ne tik bankai ar įvairios vartojimo kredito bendrovės gali matyti čia pateiktą informaciją. Taip pat susipažinti su savo duomenimis gali ir fizinis asmuo. Viskas, ką reikia padaryti, spausti čia “Pasitikrinti įsipareigojimus” bei prisijungti prie paskolų rizikos duomenų bazės, naudojantis elektroniniu tapatybės nustatymu.
Kokie duomenys yra saugomi PRDB?
Paskolų rizikos duomenų bazė palengvina darbą įvairiems kredito davėjams, kadangi čia pateikiama informacija yra susijusi su asmens kreditingumu. Čia įprastai yra saugomi tokie duomenys apie paskolos gavėjus ir jų finansinius įsipareigojimus: asmens tapatybės duomenys, paskolos suma, grąžinimo terminas, palūkanų norma, įmokų mokėjimo istorija bei kiti su paskola susiję duomenys. Visa ši informacija yra labai naudinga Lietuvos banko patvirtintoms kredito įstaigoms, kadangi jos padeda atidžiai įvertinti klientų kreditingumą bei su skolinimu susijusią riziką.
Tad, jei turite finansinių įsipareigojimų, pavyzdžiui, paskolą ar vartojimo kreditą, būtinai stenkitės vykdyti visas savo sutartyje numatytas pareigas. Visuomet prisiminkite, jog kredito reitingui didelę įtaką daro mokėjimų istorija – labai svarbu mokėjimus už finansinius įsipareigojimus atlikti laiku, kadangi tai prisideda prie geresnio mokumo vertinimo. Taip pat turėkite omenyje, jog didesnė jūsų turimų paskolų suma gali neigiamai paveikti jūsų kredito reitingą. Atsakingo skolinimo nuostatai nurodo, jog bendra finansinių įsipareigojimų suma neturėtų viršyti 40 procentų jūsų ar jūsų šeimos mėnesinio biudžeto. Galiausiai, kuo ilgesnė jūsų kredito istorija, tuo ji gali suteikti daugiau informacijos apie jūsų finansinį elgesį. Būtent dėl šios priežasties tiems žmonėms, kurie neseniai gavo paskolą, gali būti sunkiau gauti aukštą kredito reitingą.
Taigi, tikimės, jog šis straipsnis buvo naudingas ir jog jame radote visą reikiamą informaciją apie paskolų rizikos duomenų bazę.